Allen Bradley 1494V-DS30 Disconnect w/ Handle Mechanism 30A / 600V AC – Used
1 in stock
SKU: 188375418418 Category:
Description
Allen Bradley  1494V-DS30
All Photos (8 images) — Click thumbnail to view Description
LOCATION: PB-0504
5/24 ND
5/26 RL
Technical Specifications
make allen bradley
model 1494v-ds30
current / voltage rating 30a / 600vac
poles three
Item Condition: Used Shipping
Primary Shipping: Free UPS Ground (5-20 lbs)
Next Day Air: Available — contact us before purchasing
Same Day Ships: Orders paid by 4:00 PM MST
Ship on Account: UPS & FedEx accounts accepted
Local Pickup: Weekdays 10am–5pm, by appointment
Payment▼ expand
Shipping▼ expand
About Us▼ expand
Terms of Sale▼ expand
Shop Our Store by Category▼ expand
5/24 ND
5/26 RL
Additional information
Weight 4.54 kg
Dimensions 12.00 × 12.00 × 12.00 cm
Current Rating
30A
Brand
Allen Bradley
MPN
1494V-DS30
Type
Disconnect Switch
Coil Voltage
600V
Switch Type
Lever Disconnect
Amperage
30 Amps
Category
Disconnect Switches
Voltage Rating
600V AC