Festo DNC-40-60-P-A-KP-S11 Air Cylinder w Solenoid / 40mm Bore / 60mm Stroke – Used
1 in stock
SKU: 188352474781 Category:
Description
Festo  DNC-40-60PA-53K8-S11
All Photos (8 images) — Click thumbnail to view Description
18-5ListJSL
LOCATION: ; C0505 BIN: C-0505-H
5/26 RL
Technical Specifications
make festo
model dnc-40-60pa-53k8-s11
stroke 60mm
bore 40mm
solenoid festo cp14-m1bh-3gl-1/8
Item Condition: Used Shipping
Primary Shipping: Free UPS Ground (5-20 lbs)
Next Day Air: Available — contact us before purchasing
Same Day Ships: Orders paid by 4:00 PM MST
Ship on Account: UPS & FedEx accounts accepted
Local Pickup: Weekdays 10am–5pm, by appointment
Payment▼ expand
Shipping▼ expand
About Us▼ expand
Terms of Sale▼ expand
Shop Our Store by Category▼ expand
5/26 RL
Additional information
Weight 3.63 kg
Dimensions 12.00 × 12.00 × 6.00 cm
Bore Diameter
40 mm
Brand
Festo
Country of Origin
Germany
MPN
DNC-40-60-P-A-KP-S11
Stroke Length
60 mm
Material
Aluminum
Type
Pneumatic Cylinder
Medium
Compressed Air
Series
DNC
Product Type
Pneumatic Air Cylinder
Standard
ISO 15552
Action
Double Acting
Sensor Type
T-slot (S11)
Mounting Style
Foot Mount / Flange Mount
Seal Material
NBR
Operating Temperature
-20 to 80 °C
Port Size
G1/8
Operating Pressure
1 to 10 bar
Maximum Operating Pressure
10 bar
Minimum Operating Pressure
1 bar
Cushioning
Adjustable Cushioning (Both Ends)
Piston Rod Diameter
12 mm